ماکرونویسی در اکسل چیست

امتیاز 3.71 ( 7 رای )
ماکرونویسی در اکسل چیست

ماکرونویسی در اکسل چیست

ابتدا سلام عرض میکنم خدمت یکایک هموطنان عزیز و علاقه مند به یادگیری زبان برنامه نویسی وی بی ای در اکسل. اگر تا به امروز اطلاعات مفیدی در خصوص این زبان برنامه نویسی محبوب در فضای مجازی یافت نکردین، نگران نباشید زیرا در این پست آموزشی قصد دارم اطلاعات مفیدی را پیرامون VBA با عنوان “ماکرونویسی در اکسل چیست” خدمت شما سروران و دنبال کنندگان محترم سایت آموزشی اکسل لرن ارائه کنم.

وی بی ای(VBA) چیست؟

VB مخفف عبارت Visual Basic می باشد که خود به تنهایی یک زبان برنامه نویسی بیسیک و پایه بوده که توسط شرکت مایکروسافت ارائه و گسترش یافته است. حال زبان برنامه نویسی وی بی ای(VBA) برگرفته از زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک می باشد که در محیط نرم افزارهای آفیس همانند اکسل، ورد ، پاورپوینت و اکسس قابل استفاده و اجرا است که حرف A در انتهای کلمه VBA به تنهایی گواه صحبت بنده است زیرا به معنای Applications یا به عبارتی برنامه های کاربردی امثال اکسل، ورد، پاورپوینت و اکسس بوده که برنامه های نوشته شده تحت زبان VBA نیازمند حضور آنها جهت اجرا است.

ماکرونویسی در اکسل چیست؟

ماکرونویسی یعنی مجموعه ای از دستورات که به زبان VBA یکبار نوشته می شوند و بارها و بارها مورد استفاده قرار میگیرند. برای درک بهتر مفهوم ماکرونویسی، شما فرض کنید روزانه اطلاعاتی را از نرم افزار مالی خود دریافت، سپس ویرایش و در پایان اقدام به استفاده از محتوای اطلاعات آن می کنید. این عملیات ویرایش کردن اطلاعات یک روند ثابت و تکراری را در هر روز برای شما رقم میزند که میتوان آن را با استفاده از ماکرو یکبار تعریف و هر روز مورد استفاده قرار داد. البته جهت اطلاع عرض کنم که کلمات برنامه نویسی، کدنویسی، ماژول نویسی و سایر موارد مشابه، همان ماکرونویسی محسوب می شوند که با آن در قسمت فوق آشنا شدین.

مزایای استفاده از ماکرونویسی در اکسل

  • جلوگیری از انجام کارهای تکراری و روتین.
  • کاهش چشمگیر فرمول نویسی در محیط صفحه گسترده اکسل.
  • ایجاد ابزارهای کاربردی و تعریف توابع جدید در اکسل.
  • ایجاد رابط های کاربری(یوزرفرم).

معایب استفاده از ماکرونویسی در اکسل

  • اجرای برنامه های VBA مستلزم وجود و اجرای نرم افزار اکسل است.
  • عدم پشتیبانی از خروجی exe جهت استفاده تجاری.

ماژول (Module) چیست؟

اگر بخواهم خیلی ساده خدمت شما بزرگواران عرض کنم، ماژول صفحه ای هست که شما در آن اقدام به درج کدهای ماکرونویسی می کنید. شما در نرم افزار ورد صفحه، در نرم افزار پاورپوینت اسلاید، در نرم افزار اکسل شیت و در ماکرونویسی ماژول(Module) را خواهید داشت.

با مشاهده تصویر زیر وجود ماژول(Module) را در قسمت های مختلف محیط VBE مشاهده خواهید نمود:

ماژول (Module) چیست؟

منظور از زیرروال یا سابروتین (subroutine) در ماکرونویسی

در ماکرونویسی برنامه های بزرگ را به چندین بخش کوچک به نام سابروتین(subroutine) تقسیم می کنند تا علاوه بر نظم، تسلط و کنترل بیشتر روی قسمت های مختلف برنامه داشته باشیم. به عبارتی میتوان گفت دیگر سابروتین ها برنامه های کوچک شده ای هستند که هریک عهده دار یک وظیفه مشخص در برنامه هستند که با Sub آغاز و با End Sub به پایان می رسند. در ادامه نمونه ای از چندین سابروتین را مشاهده خواهید نمود:

منظور از زیرروال یا سابروتین (subroutine) در ماکرونویسی

تفاوت Sub و Function در ماکرونویسی اکسل

تفاوت اصلی Sub و Function در خروجی هریک است بطوریکه تابع(Function) قطعا با یک خروجی همراه خواهد بود درحالیکه در سابروتین به این صورت نیست و یا به عبارت دیگر میتوان گفت که تابع نیازمند یک ورودی برای اجرا است درحالیکه سابروتین نیازمند اجرا(F5) است. تفاوت دیگر این است که شما قادر به استفاده از تابع(Function) در سلول های صفحه گسترده خواهید بود درحالیکه شما قادر به استفاده از سابروتین در سلول های صفحه گسترده نخواهید بود.

در ادامه نمونه ای از تابع(Function) را مشاهده خواهید نمود:

تفاوت Sub و Function در ماکرونویسی اکسل

البته اگر علاقه مند به ساخت توابع جدید در اکسل را دارید پیشنهاد میکنیم مجموعه آموزشی کدنویسی توابع جدید در اکسل را تهیه نمایید.

همچنین پیشنهاد میکنیم پست آموزشی تعاریف Object , Method , Properties , Event در ماکرونویسی را یکبار مطالعه کنید و  در پایان امیدواریم پست آموزشی “ماکرونویسی در اکسل چیست” مورد رضایت شما عزیزان و سروران گرامی قرار گرفته باشد لذا در صورت وجود هرگونه سوال مرتبط می توانید آن را در قسمت نظرات برای ما ارسال نمایید تا در اسرع وقت توسط تیم پشتیبانی سایت آموزشی اکسل لرن نسبت به پاسخگویی آن اقدام گردد. موفق و پیروز باشید.

سایر مطالب مرتبط و کاربردی با ماکرونویسی در اکسل

تهیه شده توسط گروه آموزشی اکسل لرن

مطالعه بیشتر