چگونه یک کلیپ آموزشی خوب و با کیفیت رکورد کنیم

چگونه یک کلیپ آموزشی خوب و با کیفیت رکورد کنیم

چگونه یک کلیپ آموزشی خوب و با کیفیت رکورد کنیم

سلام عرض میکنم خدمت دوستان گلم ، امروز قصد دارم برای شما عزیزان و اساتید گرامی نحوه تهیه و رکورد یک کلیپ آموزشی خوب و با کیفیت را با عنوان “چگونه یک کلیپ آموزشی خوب و با کیفیت رکورد کنیم” در چندین قدم به زبان بسیار ساده شرح دهم . مواردی که در ادامه پست مطالعه خواهید نمود تجربه ۲ سال تدریس در فضای مجازی بنده است که امروز احساس میکنم به درجه ای رسیدم که میتوانم آن را برای بهبود کیفیت آموزش مجازی کشورم به اشتراک و در اختیار دیگران قرار دهم .

داشتن تخصص در تهیه محتوای کلیپ آموزشی

اولین قدم در تهیه و رکورد یک کلیپ آموزشی خوب و با کیفیت داشتن تخصص در تهیه محتوای کلیپ آموزشی است . به عنوان مثال تخصص اصلی بنده برنامه نویسی (ماکرونویسی) در محیط نرم افزار اکسل به زبان وی بی ای است پس تهیه کلیپ های آموزشی پیرامون این تخصص میتواند گزینه مناسب تری نسبت به سایر موارد آموزشی باشد که بنده خرده دانش و تجربه آن را دارم .

ایجاد محیط آموزشی مناسب در خصوص تهیه کلیپ آموزشی

یکی از بزرگترین ضعف هایی که متاسفانه در آموزش های مجازی قابل مشاهده است ، عدم وجود محیط آموزشی ساکت و مناسب بوده که در کلیپ های آموزشی اساتید به خوبی قابل حس است . بنده در ابتدای شروع حرفه ای ضبط و انتشار آموزش های مجازی، اقدام به تغییر پنجره های اتاق به پنجره های دوجداره و ضدصدا نمودم که این عمل به تنهایی باعث حذف ۷۰درصد صداهای مزاحم محیطی در کلیپ های آموزشی بنده گردید .

وجود میکروفون و رکورد صدای باکیفیت در تهیه کلیپ های آموزشی

به قول یارو گفتنی این صدا است که می ماند و بدون شک تهیه یک میکروفون خوب نقش بسزایی در تهیه کلیپ های آموزشی با کیفیت دارد. بنده از میکروفون Rode NT Usb جهت رکورد کلیپ های آموزشی و ضبط صدا استفاده میکنم که از مزایای این میکروفون بینظیر میتوان به کیفیت عالی در رکورد ، پاپ شیلد همراه و کارت صدای موجود در میکروفون اشاره نمود .

البته بنده در محیط رکورد از فوم های شانه تخم مرغی به منظور جذب و جلوگیری از انعکاس صدا استفاده نمودم که در بهبود رکورد صدا نقش بسزایی دارد .

استفاده از نرم افزار Camtasia در تهیه و ویرایش کلیپ های آموزشی

آخرین قدم استفاده از نرم افزار Camtasia است . نرم افزار Camtasia از نظر بنده بهترین نرم افزار موجود جهت تهیه و رکورد کلیپ های آموزشی است ، زیرا ابزارهایی که این نرم افزار در اختیار کاربران خود قرار میدهد ، کاربردی ترین ابزارهایی است که یک مدرس مجازی به آن نیاز دارد . در ادامه به چند قابلیت و ابزار کاربردی این نرم افزار اشاره خواهم داشت :

  • رکورد کلیپ آموزشی از صفحه دسکتاپ کامپیوتر
  • برش و ویرایش کلیپ های آموزشی
  • حذف صدای نویز و آزار دهنده از کلیپ های آموزشی
  • اعمال افکت های جذاب در کلیپ های آموزشی
  • و سایر ..

امیدوارم مطالب مطرح شده در پست آموزشی ” چگونه یک کلیپ آموزشی خوب و با کیفیت رکورد کنیم” بتواند قدمی هرچند کوچک جهت بهبود کیفیت کلیپ های آموزشی برداشته باشد . موفق و پیروز باشید .

سایر مطالب مرتبط و مفید :

 

منبع : سایت آموزشی اکسل لرن